نوشته‌ها

Activated carbon Filter فیلترهای کربن اکتیو

فیلتر صنعتی کربن اکتیو Carbon active

Activated carbon Filter فیلترهای کربن اکتیو از لحاظ کارکرد و فیلتراسیون به دوگروه کاغذی وخالص تقسیم می شوند :

فیلترهای کربن اکتیو – خالص (گرانولی)

Activated carbon Filter فیلترهای کربن اکتیو

Activated carbon Filter فیلترهای کربن اکتیو

فیلترهای كربن فعال برای استفاده در كاربردهای تهویه مطبوع بصورت  تخت و شبیه سایر فیلترهای تخت ساخته می شوند  كه در آن گرانولهای كربن بدون حركت باقی مانده ودر نقاط اتصالشان پیوند می خورند وبه شكل بیسكوئیت در آمده كه در یك چهارچوب فلزی قرار داده می شوند (كه به نوبه خود با تعدادی دیگر از صفحات تخت در یك محفظه قرار می گیرند).این محفظه ها را می توان به گونه ای طراحی نمود كه فیلترها از جلو یا كنار تعویض شوند وهمچنین با استفاده از پیش فیلترهای تخت كربن فعال محافظت نمود.
در فیلترهای كه نیاز به عمق زیاد تا حدود یك متر دارند ، استفاده از گرانولهای كربن فعال بصورت فله ای رایج است. در فیلترهای با عمق كم چنین فیلترهایی دارای تاثیر چندانی نبوده ، چون ذرات تمایل به ته نشینی و یا در میان گذر كردن هوا از روی كربن فعال را دارند یا باعث پراكنده شدن گرانولهای كربن فعال از روی فیلتر و انتشار در جریان هوا و تولید غبار كربنی می گردند.
سیستمهای كربن فعال فله ای اغلب برای كاربردهای با آلایندگی بالا مانند برخی از فرایندهای صنعتی كه نیاز به فیلترهای با عمق زیاد دارند ، به كار این بخش پدید آمدن گرانولهای كربن فعال اشباع شده برای زدودن یا خنثی سازی مولكولهای خاص غیر آلی مانند دی اكسیدسولفور ، سولفورهیدروژن و بسیاری دیگر می باشد.معطوف شدن توجهات به سوی تركیبات آلی فرار(VOC) در محیطهای كاری باعث اهمیت یافتن كربن فعال شده است .

موارد مصرف :
از مهمترین كاربردهای زدودن دود وگازها می توان به ساختمانهای اداری ،تجاری، فرودگاهها ، بیمارستانها و رستورانها اشاره نمود.این فیلترها برای زدودن بخار حلال ، آلاینده های سمی یا سایر بوهایی كه باعث اذیت وآزار محیطهای ، شیمیایی وصنایع مادرهمچون پتروشیمی،غذائی، می شوند نیز بكار می روند.

 

فیلترهای کربن اکتیو کاغذی

این فیلترها صرفا” به منظور جذب انواع روایح نظیر بوی انواع گازها و بخارات خطرناك و سرطان زای حاصل از تركیبات شیمیائی و داروهای شیمی درمانی ،محلولهای بنزین، تولوئن واگزیلن، روایح پلی نیكوكلار نظیر نفتالین و بیفنیل ، روایح حاصله ازكلرورهای مختلف نظیر كلروبنزین، آلدرین،توكسافن ود.د.ت، فنولها نظیر فنول وكرسول، روایح حاصله از سوختهایی مانند روغن، گازوئیل وكرسول، بخارات خطرناك وسرطان زای عملیات جوشكاری وگازهای آلاینده نظیرSo2،No2،No،Co2،Co را از هوا حذف کنند.
وبطور كلی اكثر رایحه هائی كه از محلولهائی كه از محلولهای شیمیائی متصاعد می شود، مورد استفاده قرار می گیرد
كاغذ فیلتر یا((مدیا)) فیلترهای كربن اكتیو با توجه به سطح كربن اكتیو مورد نیاز بصورت چین خورده در داخل قاب فلزی ویا چوبی قرار میگیرد،مابین چینها (تاها) كه توسط جدا كننده آلومنیومی(فویل) ویا توری گالوانیزه از یكدیگر جدا شده،امكان عبور هوا را ایجاد می نماید.

مشخصات فنی وابعاد:
كربن فعال یا كربن اكتیو بین 80%تا90%در جریان تولید كاغذ فیلتریا مدیای فیلترهای كربن اكتیو به كاغذ مخصوص آن تلقیح شده وپس از آماده شدن به صورت رول،به روی دسـتگاه تــازن مدیا قرار گرفته ودر ابعاد مورد نیاز تا خورده وبه صورت فیلتركامل در می آید.
افت فشار اولیه آن (فیلتر نو)با ابعاد50*600*600 میلیمتر كه كاغذتلقیح شده توسط كربن فعال آن حدود2000*600میلیمتر بوده وبصورت چین خورده در داخل قاب فلزی قرار گرفته در جریان هوای3400مترمكعب در ساعت 60الی70پاسكال اندازه گیری شده است.

•        ابعاد متداول با قاب فلزی وچوبی
(300)*600*600میلیمتر
(100)*900*600میلیمتر
(100)*300*600میلیمتر
(50)*300*300میلیمتر
(300)*610*1220میلیمتر

 

 

 

activated-carbon-filter-active-carbon-activated-charcoal

فیلتر کربن (activated carbon) اکتیو کربن یا ذغال فعال

فیلتر کربن اکتیو

فیلتر کربن (activated carbon) اکتیو کربن یا ذغال فعال شده با نام هایی مانند کربن اکتیو شده- ذغال فعال نیز شناخته می گردد به کربنی گفته می شود که توسط اکسیژن عمل آورده و فرآوری شده است به شکلی که سوراخ های ریز بی شماری (میلیون ها ) در میان اتم های آن بوجود آمده است (مدل کوچکتری از سنگ پا) کربن عمل آورده فوق به قراری فعال می گردد که با مقدار جزیی از آن می توان سطح بسیار وسیعی را برای ساخت فیلتر آماده ساخت. بطور نمونه یک گرم کرین اکتیو برای آماده سازی پانصدمتر مربع فیلترهوا (یک چهارم زمین فوتبال آمریکایی) به منظورجذب فیزیکی و یا صورت گرفتن واکنش جذب شیمیایی برای فیلترکردن گازهای آلاینده کافی می باشد .به طور مثال فیلتر آماده شده توان جذب مقدار قابل اندازه گیری از گاز نیتروژن را داراست.جذب نیتروژن با تغییر فیزیکی و پس از تبدیل آن به مایع صورت می گیرد. فیلترهای کربن اکتیو توانایی جذب بازمانده های واکنش های شیمیایی و بسیاری دیگر از گازهای آلاینده محیط نظیر No۲. No. Co۲،Co و همچنین ترکیبات آلی فرار (VOCها، بنزن، رادون، فرمالدئیدو غیره را دارند)سرب وSo۲ (اکسیدگوگرد) نیز توسط کربن اکتیو از هوا حذف می گردند.

activated-carbon-filter-active-carbon-activated-charcoal

activated-carbon-filter-active-carbon-activated-charcoal

چگونگی عملکرد فیلتر روش جذب سطحی گازها پس از انقباض و تغییر فیزیکی شان به شکل مایع صورت می گیرد. این فیلترها دارای درجه بندی هایی بوده و درگریدهای (طبقه بندی براساس میزان جذب) متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. فیلترها پس از طی دوره زمانی مشخصی باید تعویض شوند. مواد تشکیل دهنده کربن اکتیو وتولید آن عنصر شیمیایی کربن را همگی با علامت C می شناسیم. منابع کربنی زیادی برای ساخت کربن اکتیو وجود دارند که بطور نمونه به چند مورد آن اشاره می کنیم: ذغال سنگ ( یا تورب) پوست سخت چوبی نارگیل، بادام و فندق و…… ذغال سنگ چوب (قهوه ای رنگ) و قطران، قیر بدست آمده از محصولات نفتی . تولید کربن اکتیو با یکی از دو روش زیر میسر می باشد: ۱)واکنش فیزیکی: با استفاده از گازها، ماده خام برای ساخت کربن اکتیو، تبدیل به آن می شود. پروسه تبدیل معمولاً در یک مرحله و گاهی از ترکیب دو مرحله با هم صورت می گیرد. الف)کربنیزه کردن در یک مرحله بوسیله آرگون با نیتروژن ب)اکتیو و اکسید کردن در دو مرحله دوم ۲)فعال کردن با روش شیمیایی. همچنین از کربن فعال یا اکتیو می توان در فیلتر کردن آب هم استفاده کرد.

activated-carbon-filter-active-carbon-activated

activated-carbon-filter-active-carbon-activated

اکتیو کربن یا ذغال فعال activated carbon

کربن فعال (به انگلیسی: Activated carbon) یا کربن اکتیو به گروهی از مواد کربنی با پوکی و سطح داخلی بالا اطلاق می‌شود که به‌دلیل مساحت داخلی قابل توجه، ساختار پوک و منفذی، ظرفیت جذب بالا، قابلیت فعال‌سازی مجدد سطح و همچنین قیمت پائین در مقایسه با جاذب‌های غیرآلی مانند زئولیتیک، مادهٔ منحصربه‌فردی می‌باشند. کاربرد مهم و قابل اهمیت آنها در جداسازی بو، رنگ، مزه‌های غیردلخواه از آب در عملیات‌های خانگی و صنعتی، بازیافت حلال، تصفیه هوا به‌ویژه در رستوران‌ها، صنایع غذائی و شیمیائی می‌باشد.

activated-carbon-filter-filtration-device

activated-carbon-filter-filtration-device

کربن فعال از پیرولیز موادکربنی از قبیل چوب، زغال‌سنگ ، هسته یا پوسته میوه‌ها مانند پوسته نارگیل حاصل می‌گردد و در مراحل بعدی تحت عملیات فعال‌سازی قرار می‌گیرد. پیرولیز موادکربنی، بدون حضور هوا، باعث تخریب مولکول‌های غیرآلی می‌شود که یک ماده پودری کربنی از آن ایجاد خواهد شد. جسم تولیدشده دارای سطح ویژه و تخلخل بالایی می‌باشد. سه فرایند اصلی برای فعال سازی کربن در نظر گرفته می شود: 1- فعال‌سازی با بخار 2- فعال‌سازی با دی اکسید کربن 3- فعال‌سازی شیمیایی

در میان سه روش بالا فعال‌سازی با بخار بهترین گزینه به لحاظ زیست محیطی و اقتصادی است درحالی‌که فعال‌سازی شیمیایی بیشترین سطح و تخلخل را حاصل می‌کند.

activated-carbon-filter-active-carbon

activated-carbon-filter-active-carbon

موارد مصرف دارویی کربن فعال 

برای درمان مسمومیت دارویی یا سموم خوراکی در ساعات اولیه پس از مصرف بکار میرود.

مکانیسم اثر کربن فعال 

کربن فعال به دلیل داشتن خلل و فرج با اتصال به داروها و سموم موجود در لوله گوارشی جذب آنها را مختل می‌کند.

متابولیسم دارو کربن فعال 

مصرف آن خوراکی و جذب آن بسیار اندک است.

عوارض جانبی کربن فعال 

سوء جذب و اسهال، تداخل در جذب سایر داروهای خوراکی.

filter-active-carbon-activated-carbon

filter-active-carbon-activated-carbon

 

activated-carbon-filter-industrial

activated-carbon-filter-industrial